Чи можуть іноземці сформувати Вищий антикорупційний суд? Завдяки інтерв’ю президента виданню «Financial Times» це найбільш дискусійне питання знову потрапило у фокус уваги.

Цим блогом хочу нагадати про Громадську раду міжнародних експертів, яка отримала право вето під час вибору суддів Вищого антикорупційного суду.

Насправді проект закону (ст.8 частина 5) містить норму за якою міжнародні експерти мають вето за тим само принципом, що й Президент України. Тобто вето може бути враховане, а може бути подолане, якщо за подолання є 2/3 голосів. Тільки от Верховна Рада для подолання вето має зібрати 300 з 450 депутатів, а Вища Кваліфікаційна Комісія Суддів (ВККС) – 11 із 16-ти членів.

Плутанина виникла з термінами ще минулого року. У висновку Венеційської комісії для опису ролі Громадської ради міжнародних експертів вживається слово «crucial» – «вирішальна». А вже в листі МВФ, який закликає дотримуватись порад Венеційської комісії, використовують більш жорстке слово «binding» – обов’язкова.

При цьому Венеційська комісія звертає увагу, що обирати суддів Антикорупційного суду може тільки орган створений суддями, яким є ВККС. Це суперечить очікуванням декого з громадських активістів, які переконують себе і суспільство, що антикорупційних суддів мають обирати не ВККС, а іноземці.

Однак Україна не окупована і органи влади (у тому числі судової) за Конституцією українці обирають собі самі. Тому поради Громадської ради міжнародних експертів можуть бути, власне, порадами, хоч і вирішальними «crucial». Але поради не можуть перетворитись на «накази» обов’язкові до виконання «binding».

Власне, те, що зміни до закону не повинні суперечити Конституції – давно відома позиція Президента, яку він неодноразово озвучував. Причиною для вчорашньої «зради» став дещо маніпулятивний заголовок, який приписав Порошенку речення, якого дослівно в інтерв’ю він не сказав.

Читайте также: Порошенко завил, что закон об Антикоррупционном суде должен быть окончательно принят весной

Втім, вирішувати це питання все-одно доведеться народним депутатам у процедурі другого читання. У них є два тижні, щоб зареєструвати свої поправки до закону. Кожну з них розглядатиме профільний комітет і зрештою її винесуть на голосування в залі.

ПОДЕЛИТЬСЯ